تعمیرات خودرو, عیب یابی خودرو

همه چیز درباره صداگیری و عایق‌کاری خودرو

صداگیری خودرو ⚡️عایق کاری خودرو ⚡️کاهش صدای اتاق خودرو

 

خودروها هم مثل هر وسیله دیگری پس از مدتی استفاده دچار یک سری مشکلات می‌شوند و شنیدن صداهای اضافی هنگام رانندگی هم یکی از آنهاست. این صداها ممکن است از بخش‌های مختلف خودرو مثل موتور، فرمان، ترمز و …  ناشی شوند، و علاوه بر اینکه آزاردهنده هستند، اغلب از اختلال‌ و ایرادهای به‌وجود آمده در خودرو خبر می‌دهند.

مواد استفاده شده در ساخت خودرو نقش خیلی مهمی در این بین دارد و مسلماً هرچه باکیفیت‌تر باشد، خودرو بی‌سروصداتر خواهد بود. کیفیت نه‌چندان خوب جاده‌ها و خیابان‌ها هم که یکی از شکایت‌های رایج رانندگان ایرانی است، عامل تاثیرگذاری در ایجاد سروصدا به شمار می‌آید.

صداگیری خودرو چگونه انجام می‌شود و چرا اهمیت دارد؟ صدای رادیو را کم کنید صداهایی عجیب می‌شنوید که ممکن است مداوم به گوشتان برسد و برایتان ناخوشاند باشد؛ اگر اتومبیل‌تان را دوست دارید و از لحاظ مکانیکی و قطعات خودرو حسابی به آن رسیده اید امّا سر و صداهای بیش از حد داخل کابین باعث آزارتان شده و دیگر دوست ندارید رانندگی کنید باید با روش های صداگیری اتاق ماشین آشنا شوید تا با کاهش یا حذف آن‌ها آرامش رانندگی را به خود برگردانید؛ به خصوص اگر راننده تاکسی هستید و این صداها دیگر اعصابی برایتان نگذاشته‌اند یا اینکه اتومیبل‌تان قدیمی شده و عمر زیادی را گذرانده است پیشنهاد می‌کنیم با مجلّه اینترنتی ماشین نو همراه باشید تا با صداگیری خودرو و اتاق ماشین لذت رانندگی را دوچندان تجربه کنید.

صداگیری خودرو چیست؟ کدام قسمت‌ها باید صداگیری شوند؟

صداگیری خودرو چیست؟ کدام قسمت‌ها باید صداگیری شوند؟

صداگیری خودرو چیست؟ کدام قسمت‌ها باید صداگیری شوند؟

راه حل مشکلی که در بالا گفتیم، صداگیری است. با انجام صداگیری خودرو، می‌توانیم صداهای اضافی، لرزش‌ها و … را کاهش دهیم. هنگام صداگیری تمامی قسمت‌های خودرو بررسی می‌شوند، اما مهم‌ترین آیتم‌هایی که اغلب نیاز به صداگیری دارند عبارتند از ستون‌ها، داشبورد، صندوق عقب، سقف، درب‌ها، قاب فرمان و سیستم تهویه.

تا حالا به این فکر کرده‌اید که صدای کابین چگونه می‌تواند در توانایی شما در رانندگی تاثیرگذار باشد؛ ضمن اینکه تا چه میزان می‌تواند باعث حواس‌پرتی شما شود و تمرکز شما را از جاده دور کند. اگر برای یک سفر در حال تدارکات و برنامه ریزی هستید می‌خواهید این مشکل را حل کنید باید بدانید چه اقداماتی برای رفع آن باید انجام داد.

خرید لوازم یدکی ماشین

اهمیت صداگیری خودرو

صدای کابین از تو مخی‌ترین صداهایی هست که ممکن است در حین رانندگی آن را بشنوید و ندانید مشکل از کجاست؛ از جاده، باد یا استهلاک قطعات خودرو! با توجّه به اینکه صداگیری کابین خودرو بیشتر برای خودروهای قدیمی صورت می‌گیرد ممکن است با وجود NVH به معنای کم کردن صداها، لرزش‌ها و تکان‌های کلی، که هدف همه‌ی تولیدکنندگان خودرو است و در ساخت خودروهای جدید مورد استفاده می‌گیرد نیاز به صدا گیری اتاق ماشین باشد؛ حتی ساخته‌ی معروف‌ترین کمپانی ها. این مشکل می‌تواند آسایش و تمرکز راننده را سلب کند و استرس، خشم، خستگی و … را برای راننده و سرنشینان رقم بزند. به همین دلیل کاهش و حذف صدای داخل خودرو از نظر حفظ سلامتی روان بسیار پر اهمیت به نظر می‌رسد.

اگر به تازگی اتومبیل‌تان را سرویس کرده‌اید و مطمئن هستید صدای کابین از مشکلات موتور یا گیربکسی نیست در ادامه ما را همراهی کنید تا با روش‌های رفع صدای خودرو و هزینه صداگیری ماشین آشنا شوید.

عوامل ایجاد صدا در خودرو

برای اینکه بخواهیم صداگیری را انجام دهیم، ابتدا باید منشاء ایجاد صدا را پیدا کنیم. ایجاد صداهای اضافی خودرو اغلب در یکی از سه عامل زیر خلاصه می‌شود:

 • صداهای ناشی از موتور و بخش‌های مکانیکی
 • صداهای ناشی از قطعات کابین
 •  صداهای محیطی و مرتبط با جاده

حالا که با صداگیری خودرو و اهمیت آن آشنا شدیم، به بررسی علل ایجاد صدا می‌پردازیم:

صدای غژغژ یا جیغ تسمه‌ها

صدای غژغژ یا جیغ تسمه‌ها

صدای غژغژ یا جیغ تسمه‌ها

یکی از صداهای رایجی که درون کابین شنیده می‌شود، صدای جیغ‌مانند تسمه‌ها است. علل عمده ایجاد چنین صدایی هنگام شتاب گرفتن خودرو عبارتند از:

 • انعطاف کم تسمه‌ها و جنس نامرغوب آنها
 • کهنگی یا خشک شدن تسمه‌ها
 • شل یا سفت بودن غلطک تسمه سفت‌کن
 • ایجاد اصطکاک بین فولی و تسمه‌ها

اگر برای تعمیر مشکلات تسمه زود اقدام کنید، می‌توانید با هزینه‌ای اندک آن را رفع کنید. به‌عنوان مثال، با رگلاژ کردن تسمه سفت‌کن، یا تعویض تسمه خراب می‌توان صداهای اضافی آن را برطرف کرد. اگر مشکل از تسمه تایم باشد و در صورت رسیدگی نکردن پاره شود، هم به موتور خودرو آسیب شدید وارد می‌کند و هم هزینه زیادی را روی دست شما می‌گذارد.

تاثیر صدای اتاق خودرو در کیفیت سفر

آخرین باری که با یک ماشین تازه برای تست و آزمایش آن رانندگی کرده‌اید کی بود؟ اگر اخیراً بوده، متوجه آرام بودن سفر شده‌اید، ممکن است سکوت عجیب بین شما و فروشنده که امیدوار به خریدتان بوده، شدیدا آشکار بوده است.

امّا این صداها تنها هنگام رانندگی جاده ای نیستند. منظور ما از صدای بدنه، هنگام باز یا بستن در ماشین، تغییرات اندیکاتور و دیگر فاکتورهای کوچک مثل آن نیز است. همین موقع است صداگیری درب خودرو به کار می‌آید.

 

به طور حتم با کار روی NVH تمام صداها جذب خواهد شد تا شما سفری آرام و نرم‌تری داشته باشید. همین‌طور صداهای داخل بدنه می‌توانند موجب ایجاد یا قطع مکالمه مسافران شوند. در سفرهای طولانی، حرف زدن بدون نیاز به داد زدن و جنجال جاده‌ای که همراهتان هستند لذت بخش خواهد بود.

زمانی که به خرید ماشین رفته‌اید، فهمیدن دلیل انواع صدای کابین می‌تواند به شما کمک کند تا انتخاب صحیحی انجام دهید. به خواندن ادامه دهید تا بفهمید چه‌چیزهایی موجب صداها می‌شوند.

صدای ناله هنگام چرخاندن فرمان

صدای ناله هنگام چرخاندن فرمان

صدای ناله هنگام چرخاندن فرمان

شاید برایتان پیش آمده باشد که با چرخاندن فرمان صدایی شبیه به ناله از درون کاپوت بشنوید. چنین صدایی به پمپ هیدرولیک فرمان مرتبط می‌شود. در این حالت می‌توانید احتمال دهید که یا سطح روغن هیدرولیک کم شده یا اورینگ‌های داخل پمپ خراب شده‌اند. افزودن کمی روغن یا هواگیری می‌تواند مشکل را حل و از هزینه‌های سنگین بعدی پیشگیری کند.

صدای ضربه‌مانند یا خرخر از درون موتور خودرو

گاهی موقع روشن کردن خودرو، صدای خرخر منظمی به گوش می‌رسد، به‌ویژه در خودروهایی که میل سوپاپ آنها بالاست. این صدا ممکن است با گرم شدن و بالا رفتن دور موتور از بین برود، اما گاهی همچنان به گوش می‌رسد. در چنین حالتی می‌توانید احتمال دهید که این صدا ناشی از خرابی تایپیت یا خلاصی بیش از حد سوپاپ‌ها ‌است. بنابراین استکان‌های تایپیت باید تعویض شوند.

این نوع صدا ناشی از اتفاقاتی است که درون سیلندر می‌افتد. اگر شمع ماشین خراب باشد یا بین مخلوط هوا و سوخت تعادل برقرار نشود، احتراق ناقص شکل می‌گیرد و درون سیلندر انفجار رخ می‌دهد. احتراق ناقص باعث می‌شود که خودرو نتواند حرکت یکنواختی داشته باشد. بنابراین علاوه بر تولید صداهای آزاردهنده، در رانندگی و کنترل ماشین نیز مشکل ایجاد خواهد کرد.

عوامل ایجاد صدا در داخل خودرو

وقتی از دلایل ایجاد صداهای داخل خودرو حرف می‌زنیم می‌توانیم آن‌ها را در سه عامل کلی دسته‌بندی کنیم:

 • صداهایی که مربوط به موتور و دیگر قسمت‌های مکانیکی خودرو است
 • صداهای مربوط به جاده که از طریق لاستیک‌‌ها، در نهایت به اتاق خودرو منتقل می‌شوند
 • سر و صداهای باد و عوامل محیطی که از بیرون خودرو به داخل اتاق نفوذ می‌کنند

توجه به هر سه عامل بالا برای کاهش صداهای اتاق خودرو، از اهمیت لازم و کافی برخوردار است. روش‌های تعمیری که به حذف صداهای موتور خودرو و دیگر بخش‌ها مربوط می‌شود نیازمند تخصص کافی است.

کاهش تاثیر عوامل جاده‌ای نیز به فاکتورهای گوناگونی بستگی دارد که در هر مدل خودرو متفاوت است و تسلط به آن برای همه‌ی افراد امکان‌پذیر نیست. بنابراین تصمیم گرفتیم در اینجا مرور کوتاهی بر دو دسته‌ی اول داشته باشیم و سپس بر راه‌های کاهش صدای اتاق خودرو با عوامل محیطی مثل باد تمرکز کنیم.

صدای فیس‌فیس زیر درب موتور

صدای فیس‌فیس زیر درب موتور

صدای فیس‌فیس زیر درب موتور

شنیدن این صدا به ما نشان می‌دهد که در جایی نشتی وجود دارد. در چنین حالتی، مایع خنک‌کننده یعنی آب و ضدیخ در حال نشت است که موجب کم شدن آب رادیاتور می‌شود و به همین دلیل موتور خودرو جوش می‌آورد. برای رفع این مشکل باید سریع اقدام کنید، چون احتمال سوختن موتور یا آسیب به سرسیلندر وجود دارد.

خرابی لوله وکیوم نیز باعث افزایش شدید مصرف سوخت می‌شود. البته این نشتی ممکن است از لوله‌های کولر باشد که در اثر آن فشار زیادی به کمپرسور وارد می‌شود.

 

صدای سوت هنگام ترمز گرفتن

اگر هنگام ترمز گرفتن صدایی شبیه به سوت شنیدید، باید بدانید که لنت‌ها تمام شده‌اند و باید تعویض شوند.

<yoastmark class=

قیمت لوازم یدکی ماشین

علت اصلی سوت کشیدن لنت ترمز ماشین چیست؟

علت اصلی سوت کشیدن لنت ترمز ماشین تمام شدن لنت ترمز می باشد، بنابراین اگر در زمان ترمز گرفتن صدای سوت از چرخ ها به گوش شما می رسد می توانید به این موضوع پی ببرید که لنت های ترمز تمام شده اند و باید برای تعویض لنت ها اقدام فرمایید. این مورد یکی از اصلی ترین علت های سوت کشیدن ترمز ماشین است اما این مشکل علت های دیگری هم دارد که در ادامه به این موارد خواهیم پرداخت.

وجود مواد مختلف درون لنت ترمز

در برخی از موارد سوت کشیدن ترمز های خودرو به علت وجود مواد مختلف درون لنت است به طور مثال اگر براده آهن درون لنت ها وجود داشته باشد، در زمان ترمز گرفتن صدایی شبیه به صدای سوت به گوش می رسد که این مشکل خاصی نیست و نیاز به تعویض لنت ها ندارد. همچنین برای جلوگیری از این گونه مشکل ها توصیه می شود از لنت های با کیفیت استفاده کنید ترمز های خودرو شما صدا ندهند.

عدم نصب درست لنت ها

در صورتی که لنت های ماشین به درستی نصب نشده باشد متوجه سوت کشیدن لنت ها در زمان ترمز گرفتن خواهید شد، بنابراین باید دقت داشته باشید که تعویض لنت ها توسط افراد خبره و ماهر انجام شود تا مشکلی برای لنت های شما ایجاد نشود.

روغن ترمز ناکافی

عدم استفاده از روغن ترمز مرغوب و یا ناکافی بودن روغن ترمز باعث عدم روانکاری درست ترمز های خودرو شده و در نتیجه لنت های ترمز سوت می کشد.

فرسوده شدن یا زنگ زدگی روتر

روتر معمولا در برابر رطوبت حساس است بنابراین در محیط های مربوط روتر به سرعت فرسوده شده یا دچار زنگ زدگی می شود در نتیجه اگر روتر زنگ زده باشد در زمان ترمز گرفتن صدای سوت می شنوید و باید برای تعویض روتر اقدام کنید.

وجود خط و خش روی دیسک چرخ

اگر شما از لنت های بی کیفیت استفاده نمایید در گذر زمان موارد موجود در لنت ها روی دیسک چرخ خراش هایی ایجاد می کند که حتی در زمان تعویض لنت، باز هم صدای سوت کشیدن در زمان ترمز گرفتن به گوش می رسد، بنابراین برای جلوگیری از این مشکلات باید حتما در انتخاب لنت ترمز دقت کنید.

خرابی فنر های لنت ترمز

فنر های لنت ترمز وظیفه دارند تا لنت ترمز را به درستی در جایگاه مناسب روی دیسک تنظیم کنند، پس اگر فنر های لنت خراب شود، لنت ترمز به درستی روی دیسک قرار نخواهد گرفت و در نتیجه صدای سوت کشیدن به گوش خواهد رسید.

داغ شدن بیش از اندازه لنت ها

در برخی از مواقع سوت کشیدن لنت ها دلیل خاصی ندارد و تنها دلیل آن داغ شدن لنت ترمز می باشد. احتمالا مشاهده کرده اید در زمان هایی که مدت طولانی رانندگی می کنید و دائما در حال ترمز گرفتن هستید، بعد از مدتی که ترمز می گیرید صدای سوت لنت هارا می شنوید بنابراین برای رفع این مشکل کافیست چند ساعتی رانندگی نکنید تا لنت ها به طور کامل سرد شوند.

صدای گیربکس هنگام تعویض دنده

این مشکل مربوط به کلاچ می‌شود. کلاچ خودرو یا تنظیم نیست، یا باید تعویض شود. همچنین تنظیم نبودن اهرم دنده، نشتی و کمبود واسکازین گیربکس و از بین رفتن دنده برنجی‌ها از دیگر عوامل خرابی گیربکس هستند.

صدای هوا کشیدن منیفولد

منیفولد در خودرو وظیفه ورود هوا و خروج دود از سیلندرها را برعهده دارد و یکی از اجزای اصلی سیستم احتراق است. اورینگ‌ها و واشرهای درون منیفولد پس از مدتی کار کردن و گرم و سرد شدن ترک برمی‌دارند و از زیر هوا می‌کشند. زمانی که چنین اتفاقی می افتد، موتور در دورهای آرام دچار لرزش می‌شود و بد کار می‌کند. پیشگیری از این مشکل کار سختی نیست، و فقط کافی است که هر چهار سال یکبار اورینگ‌ها را تعویض کنید.

صدای تق‌تق از سمت لاستیک‌ها

اگر در حال رانندگی با سرعت پایین هستید و هنگام چرخاندن فرمان صدای تق‌تق به گوش‌تان می‌رسد، به احتمال زیاد پلوس آسیب دیده است. البته توصیه می‌کنیم سایر قطعات سیستم تعلیق خودرو را نیز چک کنید.

صدای ناشی از قطعات الکتریکی

گاهی هم صدای ایجاد شده ناشی از قطعات الکتریکی خودرو است. به‌عنوان مثال، برف‌پاک‌کن، بخاری، رله‌ها، انژکتور و … همگی می‌توانند ایجاد صدا کنند. هنگامی که تشخیص دادید صدا از کدام قطعه است، آن را بررسی و در صورت نیاز تعمیر کنید.

صداهای ناشی از خود کابین

زمان که خودرو قدیمی می‌شود، اجزای درون کابین هم به صدا می‌افتند. احتمالاً همه ما صدای غژغژ صندلی‌ها به‌ویژه صندلی‌های جلوی خودروهای قدیمی را شنیده‌ایم. هنگام انجام صداگیری، این نوع صداها هم رفع می‌شوند.

کدام بخش‌های خودرو را باید بررسی کنیم؟

تا اینجا با دلایل ایجاد سر و صدای خودرو آشنا شدیم. با توجه به آنچه که گفتیم، اگر هنگام رانندگی سر و صدای اضافی شنیدید، توصیه می‌کنیم که نگاهی به قسمت‌های زیر بیندازید:

 • بررسی نشتی‌ها: نشتی روغن و مایع خنک‌کننده
 • تسمه‌تایم
 • کنترل سطح واسکازین گیربکس
 • بررسی واشر سرسیلندر
 • بررسی واترپمپ و چرخش آب در سیستم
 • بررسی لاستیک‌ها

راهکارهای رفع صدای کابین خودرو

حالا که دیدیم سر و صدای خودرو ممکن است از کدام قسمت‌ها ناشی شود، باید برای رفع آن اقدام کنیم. گاهی می‌توانیم این کار را با تعمیر یا تعویض قطعه خراب انجام دهیم و گاهی هم با تعویض روغن موتور یا بررسی‌ها منظم خودرو برای اطمینان از سلامت آن.

 

تعمیر قطعات معیوب و دارای اختلال 

اولین کاری که می‌توانیم انجام دهیم این است که بخش‌های دچار مشکل را تعمیر کنیم. به‌عنوان مثال، اگر صدا از موتور می‌آید، باید ببینیم کدام بخش آن دارای اختلال است و بعد تعمیرش کنیم. در مورد سیستم تعلیق، تهویه و … هم به همین شکل.

استفاده از عایق کفپوش برای کاهش صداهای کابین

همان‌طور که از نام آن پیداست، عایق کفپوش می‌تواند صداهای اضافی را جذب کند. این کفپوش‌ها را باید در قسمت جلویی ماشین قرار داد چون در این حالت تأثیر بیشتری خواهند داشت.

نوع دیگر عایق، فوم عایق بازتابنده است که علاوه‌بر صدا، جلوی نفوذ سرما به داخل کابین را نیز می‌گیرد و استفاده از آن به‌ویژه در زمستان می‌تواند بسیار مفید باشد. فوم عایق باید زیر کفپوش قرار بگیرد و برای پوشاندن درزهای درب و پنجره‌ها نیز می‌توان از آن استفاده کرد.

استفاده از عایق کفپوش برای کاهش صداهای کابین

استفاده از عایق کفپوش برای کاهش صداهای کابین

انواع عایق‌های صداگیر خودرو

عایق‌های مناسب صداگیری خودرو در دو مدل به بازار عرضه شده‌اند:

عایق قیری مغناطیسی

این نوع عایق برای کاهش صدا و لرزش کف ماشین نصب می‌شود و به‌دلیل خاصیت چسبندگی آن به فلز می‌توان به‌راحتی آن را به بدنه ماشین وصل کرد. ویژگی خوب عایق قیری این است که چسبندگی بالایی دارد و نیازی به پخته شدن ندارد. می‌توان از این عایق در قسمت سقف‌ها، گلگیر و درب‌ها استفاده کرد.

عایق الاستومری

عایق الاستومری به‌عنوان عایق حرارت و برودت به‌کار می‌رود. استحکام بالای این عایق در برابر نفوذ رطوبت و بخار آب، خوردگی، حریق، رویش قارچ و کپک، روغن و مواد شیمیایی از دلایل محبوبیت این عایق بین خریداران است.

مزایای استفاده از عایق صداگیر

 • کاهش صداهای محیطی (صدای جاده و باد)
 • کاهش صداهای ناشی از موتور
 • حفظ هوای مطبوع داخل کابین، جلوگیری از نفوذ و حرارت و سرما
 • افزایش کیفیت صدای سیستم صوتی
 • آرامش بیشتر حین رانندگی

صداگیری خودرو چگونه انجام می‌شود و چرا اهمیت دارد؟ صدای رادیو را کم کنید صداهایی عجیب می‌شنوید که ممکن است مداوم به گوشتان برسد و برایتان ناخوشاند باشد؛ اگر اتومبیل‌تان را دوست دارید و از لحاظ مکانیکی و قطعات خودرو حسابی به آن رسیده اید امّا سر و صداهای بیش از حد داخل کابین باعث آزارتان شده و دیگر دوست ندارید رانندگی کنید باید با روش های صداگیری اتاق ماشین آشنا شوید تا با کاهش یا حذف آن‌ها آرامش رانندگی را به خود برگردانید؛ به خصوص اگر راننده تاکسی هستید و این صداها دیگر اعصابی برایتان نگذاشته‌اند یا اینکه اتومیبل‌تان قدیمی شده و عمر زیادی را گذرانده است پیشنهاد می‌کنیم با مجلّه اینترنتی ماشین نو همراه باشید تا با صداگیری خودرو و اتاق ماشین لذت رانندگی را دوچندان تجربه کنید.

تا حالا به این فکر کرده‌اید که صدای کابین چگونه می‌تواند در توانایی شما در رانندگی تاثیرگذار باشد؛ ضمن اینکه تا چه میزان می‌تواند باعث حواس‌پرتی شما شود و تمرکز شما را از جاده دور کند. اگر برای یک سفر در حال تدارکات و برنامه ریزی هستید می‌خواهید این مشکل را حل کنید باید بدانید چه اقداماتی برای رفع آن باید انجام داد.

خرید لوازم یدکی ماشین

اهمیت صداگیری خودرو

صدای کابین از تو مخی‌ترین صداهایی هست که ممکن است در حین رانندگی آن را بشنوید و ندانید مشکل از کجاست؛ از جاده، باد یا استهلاک قطعات خودرو! با توجّه به اینکه صداگیری کابین خودرو بیشتر برای خودروهای قدیمی صورت می‌گیرد ممکن است با وجود NVH به معنای کم کردن صداها، لرزش‌ها و تکان‌های کلی، که هدف همه‌ی تولیدکنندگان خودرو است و در ساخت خودروهای جدید مورد استفاده می‌گیرد نیاز به صدا گیری اتاق ماشین باشد؛ حتی ساخته‌ی معروف‌ترین کمپانی ها. این مشکل می‌تواند آسایش و تمرکز راننده را سلب کند و استرس، خشم، خستگی و … را برای راننده و سرنشینان رقم بزند. به همین دلیل کاهش و حذف صدای داخل خودرو از نظر حفظ سلامتی روان بسیار پر اهمیت به نظر می‌رسد.

قیمت لوازم یدکی ماشین

اگر به تازگی اتومبیل‌تان را سرویس کرده‌اید و مطمئن هستید صدای کابین از مشکلات موتور یا گیربکسی نیست در ادامه ما را همراهی کنید تا با روش‌های رفع صدای خودرو و هزینه صداگیری ماشین آشنا شوید.

اهمیت صداگیری خودرو

اهمیت صداگیری خودرو

همان‌طور که گفتیم هدف اصلی همه خودروسازان خلق یک سفر آرام بدون هیچ آزردگی خاطر می‌باشد. این‌که ماشین شما مانند خانه، نقطه امن شما باشد و در نهایت با توجّه به هزینه‌ای که برای خرید آن پرداخت می‌کنید محیط لوکس و بدون دردسری را برای یک سفر طولانی داشته باشید می‌تواند کمترین سطح توقع شما باشد.

قدم اول ماشین سازان برای کاهش صدای بدنه، تمرکز روی شکل بدنه است که به صورتی باشد که بتواند باد را بدون صدا عبور دهند. به عنوان یک مزیت ویژه، کیفیت آیرودینامیکی به توسعه اقتصادی بودن مصرف سوخت کمک می‌کند.

قیمت لوازم یدکی ماشین

به همین خاطر سیستم تعلیق حرف اول را در رفع صدای خودرو می‌زند. اینکه قطعات موجود در سیستم تعلیق به درستی قرار گرفته باشند (شل شدن بیش از حد یا سفت بودن بیش از اندازه) و به این وسیله درزهای موجود کاملاً پرشده باشند. البته ممکن است درزهای کوچکتری وجود داشته باشند که تمام این‌ها بستگی به مدل خودرو دارد و از نوار، اسپری و عایق‌هایی که برای صداگیری درب خودرو استفاده می‌شود بهره‌مند شوند.

قدم بعدی تست لاستیک‌ها می‌باشد که سالم بودن آن‌ها بسیار حائز اهمیت است. اینکه طراحی‌های روی عاج تایر بدون ایجاد صدای زیاد، روی جاده محکم می‌شود یا نه. امّا همه ماجرا این نیست؛ عایق‌بندی الیافی و شیشه‌های آکوستیک نیز استفاده می‌شود. در برخی خودروهای جدید و کیفیت بالا، سیستم صدا به گونه‌ای طراحی شده است که صدای بیرون را حذف می‌کند. این سیستم به طور شهودی به صداهای ناخواسته گوش می‌دهد و یک صدای مشابه به آن تولید می‌کند تا آن را خنثی کند.

همان‌طور که حدس زدید هرچه قدر ماشین لوکس‌تر باشد، کاهش صدای بدنه‌اش نیز بیشتر است. البته همیشه هم این‌گونه نیست، چرا که ماشین‌هایی با قیمت مناسب تر در تلاشند تا پا به پای آن‌ها پیش بروند، که این خود خبر بسیار خوبی برای کسانی است که دنبال خودروی قیمت بالای لوکس نیستند.

صداگیری اتاق خودرو

تاثیر صدای اتاق خودرو در کیفیت سفر

آخرین باری که با یک ماشین تازه برای تست و آزمایش آن رانندگی کرده‌اید کی بود؟ اگر اخیراً بوده، متوجه آرام بودن سفر شده‌اید، ممکن است سکوت عجیب بین شما و فروشنده که امیدوار به خریدتان بوده، شدیدا آشکار بوده است.

امّا این صداها تنها هنگام رانندگی جاده ای نیستند. منظور ما از صدای بدنه، هنگام باز یا بستن در ماشین، تغییرات اندیکاتور و دیگر فاکتورهای کوچک مثل آن نیز است. همین موقع است صداگیری درب خودرو به کار می‌آید.

قیمت لوازم یدکی ماشین

به طور حتم با کار روی NVH تمام صداها جذب خواهد شد تا شما سفری آرام و نرم‌تری داشته باشید. همین‌طور صداهای داخل بدنه می‌توانند موجب ایجاد یا قطع مکالمه مسافران شوند. در سفرهای طولانی، حرف زدن بدون نیاز به داد زدن و جنجال جاده‌ای که همراهتان هستند لذت بخش خواهد بود.

زمانی که به خرید ماشین رفته‌اید، فهمیدن دلیل انواع صدای کابین می‌تواند به شما کمک کند تا انتخاب صحیحی انجام دهید. به خواندن ادامه دهید تا بفهمید چه‌چیزهایی موجب صداها می‌شوند.

عوامل ایجاد صدا در داخل خودرو

وقتی از دلایل ایجاد صداهای داخل خودرو حرف می‌زنیم می‌توانیم آن‌ها را در سه عامل کلی دسته‌بندی کنیم:

 • صداهایی که مربوط به موتور و دیگر قسمت‌های مکانیکی خودرو است
 • صداهای مربوط به جاده که از طریق لاستیک‌‌ها، در نهایت به اتاق خودرو منتقل می‌شوند
 • سر و صداهای باد و عوامل محیطی که از بیرون خودرو به داخل اتاق نفوذ می‌کنند

توجه به هر سه عامل بالا برای کاهش صداهای اتاق خودرو، از اهمیت لازم و کافی برخوردار است. روش‌های تعمیری که به حذف صداهای موتور خودرو و دیگر بخش‌ها مربوط می‌شود نیازمند تخصص کافی است.

خرید لوازم یدکی ماشین
کاهش تاثیر عوامل جاده‌ای نیز به فاکتورهای گوناگونی بستگی دارد که در هر مدل خودرو متفاوت است و تسلط به آن برای همه‌ی افراد امکان‌پذیر نیست. بنابراین تصمیم گرفتیم در اینجا مرور کوتاهی بر دو دسته‌ی اول داشته باشیم و سپس بر راه‌های کاهش صدای اتاق خودرو با عوامل محیطی مثل باد تمرکز کنیم.

مراحل صداگیری کابین خودرو

 • شناسایی منبع صدا
 • تعمیر بخش‌های معیوب
 • عایق بندی و درزگیری بخش‌های معیوب

صداگیری اتاق خودرو به وسیله‌ی تعمیر بخش‌های معیوب

صداهای داخل خودرو که ناشی از مشکلات خود ماشین و عوامل جاده‌ای است، به بخش‌های مختلفی مربوط می‌شود. عدم عملکرد صحیح موتور، اگزوز، سیستم تهویه و لاستیک‌ها، می‌تواند باعث ایجاد سر و صدا در اتاق خودرو شود. اگر در هنگام رانندگی، صداهای مانند جیغ زدن، جیر جیر کردن، خراشیدن و صداهای غیر عادی دیگری شنیدید، به احتمال زیاد قسمت‌های مکانیکی خودرو به درستی کار نمی‌کنند. در این مواقع کمک گرفتن از یک مکانیک خبره، بهترین راه حل است.

کارهای عمومی مثل تعویض به موقع روغن موتور، جزء مواردی هستند که می‌توانند در کاهش صدای اتاق ماشین، نقشی مثبت بازی کنند.

صداگیری اتاق خودرو به وسیله‌ی تعمیر بخش‌های معیوب

صداگیری اتاق خودرو به وسیله‌ی تعمیر بخش‌های معیوب

تاثیر لاستیک‌‌ها در صدای اتاق خودرو

لاستیک‌ها مهم‌ترین بخش اتومبیل هستند؛ چرا که کیفیت و نوع آج آن‌ها می‌تواند ایمنی سفر را افزایش یا کاهش دهد. چند سال است که لاستیک‌های خود را تعویض نکرده اید؟ یکی از نکاتی که کمتر به آن توجه می‌شود، تاثیر کیفیت لاستیک‌ها در کاهش صدای داخل خودرو است. اگر مدّت زیادی از آخرین تعویض آن‌ها گذشته است بهتر است که در اسرع وقت به فکر تعویض آن‌ها باشید. نوع لاستیک و کیفیت آن دو متغیر بزرگی هستند که باید در صداگیری خودرو و اتاق ماشین آن را در نظر بگیرید. اگر به طور مرتب فشار تایرها را کنترل کنید و در صورت لزوم به تعویض آن‌ها مبادرت ورزید، به کاهش سر و صداهای اتاق خودرو کمک شایانی کرده‌اید.

راه‌های صداگیری اتاق خودرو از صداهای جاده

اگر خودروی شما عیب مکانیکی نداشته باشد، به هر حال از صداهایی که از بیرون از خودرو به داخل اتاق نفوذ می‌کند در امان نخواهید بود. برای رهایی از این صداها، سه روش موثر را در ادامه معرفی می‌کنیم.

قیمت لوازم یدکی ماشین
اگر می‌خواهید میزان صدا در داخل خودرو، قبل و بعد از انجام این کارها را بسنجید می‌توانید از اپلیکیشن‌هایی استفاده کنید که میزان دسیبل (واحد اندازه‌گیری صدا – db) را محاسبه می‌کنند.

روش اول صداگیری اتاق خودرو: کفپوش‌های عایق صدا

اکثر خودروها کفپوش‌هایی دارند که به نظافت خودرو و حس بهتر رانندگی کمک می‌کنند؛ اما این کفپوش‌ها معمولا مانع از ورود صدای بیرون به داخل خودرو نمی‌شوند. بنابراین باید کفپوش‌هایی خریداری کنید که عایق صدا باشند و از این طریق باعث کاهش صدای داخل خودرو شوند.

همانطور که اشاره کردیم بخشی از صدایی که در اتاق خودرو شنیده می‌شود مربوط به عوامل بیرونی مثل باد است. کفپوش‌های عایق صدا وظیفه‌ی جلوگیری از نفوذ این بادها به داخل اتاق خودرو را برعهده دارند.

این کفپوش‌ها از فوم عایق ساخته شده‌اند که دارای چسب نیز هستند تا بتوان آن‌ها را به خوبی محکم کرد. فوم موجود در این کفپوش‌ها سر و صداهایی را که از بیرون می‌آیند جذب می‌کند و بدین ترتیب صدای اتاق خودرو را کمتر می‌نماید.

انواع مختلفی از کفپوش‌های عایق صدا در بازار وجود دارند که دارای کیفیت‌های متفاوتی هستند. پیشنهاد می‌کنیم برای اینکه نتیجه بهتری از نصب این کفپوش‌ها بگیرید، خرید کفپوش با بهترین کیفیت را مد نظر قرار دهید. قیمت کفپوش‌ها در حال حاضر برای هر ورق بین 30 هزار تا 200 هزار تومان است اما احتمالا در این ماه‌های اخیر افزایش قیمت زیادی داشته باشند.

عایق بندی کف ماشین

محل استفاده از کفپوش عایق صدا برای کاهش صدای داخل ماشین

همانطور که می‌دانید صداهای بیرون بیشتر از طرف صندلی‌های جلو وارد خودرو می‌شود. بنابراین استفاده از کفپوش‌های عایق صدا در کف ماشین در این قسمت‌ها مطلوب‌تر است. به کارگیری این نوع کفپوش برای صندلی عقب اهمیت کمتری دارد اما با این حال سودمند است، مخصوصا اگر خودروی شما قدیمی باشد و صداهای اتاق آن به مراتب بیشتر باشد.

روش دوم صداگیری داخل خودرو: فوم عایق بازتابنده

راهکار دیگر برای کاهش صدای اتاق خودرو، استفاده از فوم عایق بازتابنده است. فوم‌های عایق بازتابنده، میزان صدا را تا 80 درصد کاهش می‌دهند و به همین دلیل صلاحیت کافی را برای صداگیری اتاق ماشین دارند.

این نوع فوم‌های عایق از ورود هوای سرد نیز جلوگیری می‌کنند که از این نظر برای فصل‌های سرد سال نیز کاربرد دارند.

فوم عایق بازتابنده

فوم عایق بازتابنده

نحوه استفاده از فوم عایق بازتابنده

اولین پرسشی که برای استفاده از این نوع فوم عایق به ذهن می‌آید، این است که آیا تداخلی با فوم عایق صدا ندارد؟ و آیا باید یکی از این دو را انتخاب کرد؟ سوال به جایی است و پاسخش این است که می‌توان این دو نوع فوم عایق را همزمان استفاده کرد. اتفاقا اگر این دو عایق، با هم استفاده شوند، عملکرد بهتری را برای حذف صداهای اتاق خودرو از خود نشان می‌دهند.

خرید قطعات خودرو
فوم عایق بازتابنده باید دقیقا در زیر فوم عایق صدا به کار رود. برای آنکه نتیجه‌ی بهتری از این فوم‌های عایق بگیرید و در وقت نیز صرفه جویی کنید شایسته‌تر است که هر دو را همزمان نصب کنید. این روش، بهترین شیوه برای به دست آوردن حداکثر بازده از این عایق‌ها است.

پیشنهاد مطالعه:  پمپ بنزین ماشین | علائم نیم سوز شدن پمپ بنزین

روش سوم کاهش صدای اتاق خودرو: عایق‌بندی درها و جلوگیری از جیر جیر کردن درب ماشین

احتمال اینکه صدای اتاق خودرو ناشی از درب‌ها باشد بسیار بالاست، به همین دلیل صداگیری درب خودرو به تنهایی می‌تواند یک مسئله کاملاً جدی باشد که باید آن را بررسی کرد. ضمن اینکه این مشکل می‌تواند برای خودروهای فرسوده ایجاد شود، امّا احتمال اینکه درب خودروهای جدید از نظر ساختاری مشکل داشته باشند و نیاز به صداگیری درب خودرو باشد وجود دارد.

برای این‌کار ابتدا با یک ابزار به پایین درب ضربه بزنید، اگر صدای تق تق می‌شنوید به احتمال زیاد یک مهره یا پیچ از جایش جابجا و شل شده است. برای حل این مشکل می‌توانید پنل درب را جدا کنید و پبچ شل شده را سفت کنید و مجدّد پنل درب را در جای خود قرار دهید.

در مرحله بعدِ صداگیری درب خودرو مطمئن شوید که تمام درب ها تراز هستند. همچنین لولاهای درب را بررسی کنید تا در یک سطح قرار داشته باشند. اگر لولا در سطوح هم‌سطح نیستند باید آن‌ها را تنظیم کنید.

حالا نوبت پنجره‌ها هست، به آرامی روی آن ضربه بزنید اگر دچار لرزش شود و صدا دهد باید حتماً آن‌ها را تعویض کنید. به‌طور معمول این مشکل ناشی از فرسودگی خودرو می‌باشد.

در نظر اشته باشید درب‌ها همیشه ضعیف‌ترین ساختارها را دارند. چون تولیدکنندگان برای صرفه‌جویی در هزینه‌های خود در عایق‌بندی درب از کمترین مواد استفاده می‌کنند. به همین دلیل بهتر است خودتان در مراکز مخصوص، از عایق‌های صدا برای صداگیری درب خودرو استفاده

صداگیری درب خودرو چگونه انجام می‌شود؟

یکی از راه حل‌های بسیار موثر برای صداگیری اتاق ماشین، عایق‌بندی درهاست. بهترین عایق برای این روش، همان فوم‌های عایق بازتابنده است که در روش قبلی به آن اشاره کردیم.

از بین محصولات موجود در بازار بهتر است عایقی را انتخاب کنید که از کیفیت خوبی برخوردار باشد؛ زیرا عایق‌بندی درها کار راحتی نیست و به همین دلیل اگر این روش را انتخاب می‌کنید بهتر است از بهترین عایق نیز استفاده کنید تا ناچار به انجام مجدد این کار نشوید.

صداگیری درب خودرو، عایق درب خودرو

صداگیری درب خودرو، عایق درب خودرو

راهنمای عایق‌بندی درها برای کاهش صدای اتاق خودرو

گفتیم که عایق‌بندی درها و پنجره‌ها کار آسانی نیست. دلیل این گفته میزان زحمتی است که باید برای به سرانجام رسیدن درست این کار، متحمل شوید. علاوه بر این ریزه‌کاری‌هایی نیز برای نتیجه‌گیری بهتر در صداگیری اتاق خودرو وجود دارد.

اولین مرحله برای عایق‌بندی درها، خارج کردن همه‌ی پیچ‌ها و دیگر قطعات در اولین لایه بیرونی درهاست، تا بتوانید اندازه‌ی دقیق فوم عایق مورد نیاز را به دست آورید. دقت کنید که اگر می‌خواهید اندازه عایقی که خریداری کرده‌اید کوچک‌تر یا بزرگ‌تر نباشد، بهتر است پس از انجام این مرحله و به دست آوردن اندازه‌ی دقیق، اقدام به خرید فوم عایق بازتابنده کنید.

خرید لوازم یدکی ماشین
مرحله‌ی بعد نصب فوم عایق است. در این مرحله شما باید مطمئن شوید که همه‌ی قسمت‌ها به خوبی عایق‌بندی شده است و محل مغفول مانده‌ای وجود نداشته باشد. همچنین باید دقت کنید که قسمتی را بیش از حد عایق نکنید که وزن در را تا حد زیادی افزایش دهد. اگر این نکات را رعایت کنید بهترین فرجام را برای کار خود رقم خواهید زد.

پس از آنکه همه‌ی قسمت‌های درها را که احتمال دارد صداهای بیرونی از آن مکان‌ها وارد اتاق خودرو شود، عایق‌بندی کردید و از این کار مطمئن شدید، وسایل لایه‌ی بیرونی در را در جای خود نصب کنید. به این ترتیب عایق‌بندی درها تکمیل شده است و می‌توانید شاهد کاهش صدای اتاق خودروی خود باشید.

نکات عمومی در صداگیری اتاق خودرو

 • اگر از کفپوش‌ها و فوم‌های عایق استفاده می‌کنید بهتر است هر از چند گاهی، محفظه‌ها و لبه‌های آن‌ها را بررسی کنید و مطمئن شوید که چسب‌های آن‌ها باز نشده باشد.
 • اگر اولین‌بار است که برای عایق‌بندی درها اقدام می‌کنید، پیشنهاد می‌کنیم از یک نفر که سابقه‌ی چنین کاری دارد کمک بگیرید. این‌گونه نتیجه‌ی کار شما دقیق‌تر و مفیدتر خواهد بود.
 • صداهای تکراری که به صورت مداوم در اتاق خودرو شنیده می‌شوند پیام‌های هشدارآمیزی از نقص در قسمت‌های مکانیکی خودرو در خود دارند و باید نسبت به رفع آن‌ها توجه جدی داشته باشید.

به عنوان نکته‌ی آخر باید توجه داشته باشید که حذف همه‌ی صداهای اتاق خودرو و رسیدن به سکوت مطلق، امکان‌پذیر نیست. مخصوصا اگر خودروی شما قدیمی یا از خودروهای ارزان قیمت ایرانی همچون پراید و … باشد، شنیده شدن کمی صدا در اتاق خودرو، عادی است و نباید انتظار داشته باشید که همچون یک خودروی لوکس، هیچ صدایی در داخل خودرو نشنوید.

بی‌ صداترین ماشین‌های جهان

اگر به دنبال شناخت بهترین خودروهای جهان از نظر سکوت درون کابین ماشین و صداگیری اتاق خودرو هستید ادامه متن را بخوانید:

 • تسلا مدل s

تسلا همواره پیشرو تولید ماشین‌های الکتریکی و لوکس بوده است. او مفهوم ماشین‌های الکتریکی را متحول کرده است. مدل s در طراحی بسیار خوش نقشه است، یک طرح جامع ‌ایده آل با شکلی که به قدری لغزنده است که صدای باد در کمترین مقدار تولید می‌شود.

خرید لوازم یدکی ماشین
در این خودروی تمام الکتریک، همه چیز در داخل کابین آرام است. در مدل s آنها بهترین تلاش خود را در کاهش صدای اتاق ماشین انجام داده‌اند تا برای شما سفری آرام و مناسب فراهم کنند.

دمپینگ خودرو چیست؟ 

دمپینگ خودرو بهترین روش برای آکوستیک کردن کابین است. استفاده از ورق‌های دمپینگ در بخش‌های مختلف خودرو از جمله سقف، کف، در‌ها، کاپوت و صندوق میزان سروصدا را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

هر ورق دمپینگ از چند لایه تشکیل می‌شود: لاستیک بوتیل، آلومینیوم، فوم و چسب. هرچه ضخامت این لایه‌ها بیشتر باشد، جذب بالاتری دارند. نکته مثبت دیگر در مورد دمپینگ این است که آتش نمی‌گیرند و می‌توانید با خیال راحت از آنها استفاده کنید.

دمپینگ خودرو چیست؟

دمپینگ خودرو چیست؟

مزایای استفاده از دمپینگ

استفاده‌ از ورق‌های دمپینگ در نقاط مختلف خودرو مزایای قابل توجهی دارد که در اینجا به آنها پرداخته‌ایم:

کاهش سروصدای درون کابین

وجود سروصدا درون کابین برای هیچ‌کس خوشایند نیست. کاهش این نویزهای اضافی آرامش بیشتری برای سرنشینان فراهم می‌کند. استفاده از دمپینگ می‌تواند صداهای درون خودرو را تا حد زیادی (نزدیک به ۶ دسیبل) کم کند که بدون شک تأثیرش را متوجه خواهید شد. علاوه‌بر این، با کاهش این صداها و آرام شدن فضای کابین، می‌توانید از سیستم صوتی خود بیشتر لذت ببرید و صدای بلندگوها را خیلی واضح‌تر بشنوید.

عایق حرارتی و برودتی

خرید لوازم یدکی ماشین

دمپینگ به‌عنوان یک عایق حرارتی و برودتی نیز عمل می‌کند. با استفاده از آن حرارت ناشی از موتور و اگزوز دیگر وارد کابین خودرو نمی‌شود، و در فصول سرد نیز جلوی نفوذ سرما را می‌گیرد و به این ترتیب هوای درون کابین را مطبوع نگه می‌دارد.

اگر به دنبال شناخت بهترین خودروهای جهان از نظر سکوت درون کابین ماشین و صداگیری اتاق خودرو هستید ادامه متن را بخوانید:

 • تسلا مدل s

تسلا همواره پیشرو تولید ماشین‌های الکتریکی و لوکس بوده است. او مفهوم ماشین‌های الکتریکی را متحول کرده است. مدل s در طراحی بسیار خوش نقشه است، یک طرح جامع ‌ایده آل با شکلی که به قدری لغزنده است که صدای باد در کمترین مقدار تولید می‌شود.

بی‌صداترین ماشین‌های جهان تسلا مدل s اس

بی‌صداترین ماشین‌های جهان تسلا مدل s اس

قیمت لوازم یدکی خودرو 

در این خودروی تمام الکتریک، همه چیز در داخل کابین آرام است. در مدل s آنها بهترین تلاش خود را در کاهش صدای اتاق ماشین انجام داده‌اند تا برای شما سفری آرام و مناسب فراهم کنند.

 • آئودی Q5

آیا به مسافرت‌های با مسافت طولانی می‌روید؟ آیا این مسافرتها را با کودکان می‌روید؟ آئودی Q5 یک شاسی بلند معرکه است که در شیشه جلویش یک جداره آکوستیک تعبیه شده که موجب سفری آرامتر خواهد شد.

آئودی Q5 بی‌صداترین ماشین‌های جهان

آئودی Q5 بی‌صداترین ماشین‌های جهان

شما همچنین می‌توانید یک سیستم تعلیق هوا در ماشینتان انتخاب کنید تا محیط هرچه آرام‌تر و دل پذیرتری داشته باشید. امّا در مورد بچه‌هایتان؟ نمی‌توانیم قول دهیم آن‌ها نیز آرام شوند. امّا در نهایت، زمانی که آن‌ها را به مدرسه برسانید یا در مسافرت جاده‌ای به خواب بروند، به آرامش عمیقی خواهید رسید.

مرسدس بنز کلاس s

یکی از مهم‌ترین ماشین‌های لوکس زمان ما، کلاس s که دنیایی در سفرهایتان با خود خلق می‌کند که تنها متعلق به شماست. تنها مقدار کوچکی از صدای باد یا جاده به درون اتاقک ماشین می‌آید. حتی نوع موتور بنزینی آن نیز آرام ترین و نرم‌ترین ماشین‌هاست. این واقعا حائز اهمیت است، حتی در مدل AMG S 63 این مهم است که بدانید شما می‌توانید صدای موتور v8 را به صورت خفه بشنوید.

مرسدس بنز کلاس s بی‌صداترین ماشین‌های جهان

 • آئودی A8

ماشین A8 آئودی یک پیشنهاد بی‌نقص دیگر از سوی کارخانه‌هاست. 50TDL اصلاً لرزش ندارد و کاملاً ساکت می‌ماند، حتی اگر بیش از اندازه از آن کار بکشید. خوردرویی بهبودیافته، شیک و به شدت آرام است. با تایری ۲۰ اینچی که تنها ذره‌ای از صدای جاده را به گوش شما می‌رساند، آن هم موقعی که روی سطح سخت می‌رانید.

خرید لوازم یدکی ماشین

امّا صدای باد به طرز زیبایی آرام است حتی در بادهای ۷۰ متر بر ساعت. یک آپشن برای دوجداره کردن پنجره‌ها وجود دارد که برای آرام‌تر کردن هرچه بیشتر داخل کابین خودرو است.

آئودی A8 بی‌صداترین ماشین‌های جهان audi a8

آئودی A8 بی‌صداترین ماشین‌های جهان audi a8

 • آئودی Q7

و  بله، ما لیستمان را با یک خودروی دیگر از آئودی پایان می‌دهیم. مدل Q7 در نوع موتور بنزینی‌اش ممکن است در ابتدا هنگام استارت زدن کمی صدادار باشد امّا به محض گرم شدن، فراموش خواهید کرد که موتوری هم وجود دارد؛ البته تا وقتی که سرعت و شتابتان زیاد از حد شود.

حرکتی آرام و نرم دارد و ویژگی مخصوص دیگری آن این است که مسافران را از لرزش موتورها محافظت می‌کند. در ورژن دوگانه سوزش، با کار کردن با حالت الکتریکی اش، سفری آرام‌تر خواهید داشت. با تغییر به حالت بنزینی، قبل از نرم شدن دوباره صدا، با کمی صدا همراه خواهد شد.

آئودی Q7 بی‌صداترین ماشین‌های جهان audi Q7

آئودی Q7 بی‌صداترین ماشین‌های جهان audi Q7

سوالات متداول در رابطه با صداگیری خودرو

آیا استفاده از عایق، سر و صدای محیط مثل صدای باد را هم کاهش می‌دهد؟

خرید لوازم یدکی ماشین

بله، عایق‌های خودرو علاوه‌بر ایجاد هوای مطبوع‌تر درون خودرو، جلوی نفوذ باد و صداهای محیطی را نیز می‌گیرند.

صداگیری خودرو چقدر طول می‌کشد؟

مدت زمان این کار بستگی به تعداد قطعاتی دارد که باید بازبینی شوند. با توجه به اینکه سروصدای خودرو می‌تواند عوامل متعددی داشته باشد، بررسی هر یک و رفع‌شان اهمیت زیادی دارد.

کم سروصداترین خودروهای جهان کدام‌ها هستند؟

از جمله کم سروصداترین خودروهای جهان می‌توانیم به آئودی Q5، آئودی A8، بنز کلاس S، و تسلا مدل S اشاره کنیم.

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم به علل و راه‌های رفع سروصدای خودرو بپردازیم. سروصداهای اضافی خودرو گاهی به‌عنوان یک هشدار عمل می‌کنند تا خرابی بخشی از خودرو را به ما اطلاع دهند. برای همین باید در اولین فرصت علت را بررسی و برای رفع آن اقدام کنیم. اگر شما هم تاکنون صداگیری خودرو را انجام داده‌اید، تجربه خودتان را برای ما بنویسید.

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *